• tto@etu.edu.tr

EBULİZ Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Mükemmeliyet Merkezi Açılışı

EBULİZ Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Mükemmeliyet Merkezi, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkan Vekili Faik Yavuz, SIMT başkanı Dr. Mark Andrew Roth ve zSpace Başkan Yardımcısı Ron Tamura katılımlarıyla hizmete açıldı.​ 

Eğitimin geleceğini tasarlama faaliyetlerine destek olmak ve gelecek nesillerin teknolojiyi daha verimli kullanmalarını sağlamak amacıyla TOBB ETÜ tarafından kurulan Ebuliz VR-AR Mükemmeliyet Merkezi; Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik ve Karma Gerçeklik üzerine K12 eğitim yazılımları geliştirerek eğitimi daha nitelikli, pratik ve etkileyici hale getirmeyi hedeflemektedir. Her yaş grubuna ve farklı disiplinlere uygun eğitim içerikleriyle, teknik ve pratik uygulama gerektiren eğitimler için güvenli ve kolay üretilebilen deneyim alanları sunmaktadır. Bu yazılımlara ek olarak mesleki ve teknik eğitim ile özel eğitim alanlarında çalışmalara da başlanmıştır. Üretilen eğitim yazılımları akademisyenler, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri tarafından da kullanılarak akademik çalışmalara katkı sağlayacaktır.

Ebuliz VR-AR Mükemmeliyet Merkezi’nde eğitim yazılımlarının yanı sıra “Medikal ve Sağlık”, “Ulaşım Sanayii”, “Endüstri ve Üretim”, “Savunma Sanayii”, “Uzay Teknolojileri”, “Coğrafi Bilgi Sistemleri” ve “Enerji Kaynakları” alanında yerel yazılımlar üretilecektir.

Ebuliz VR-AR Mükemmeliyet Merkezi, Türk mühendislerin artırılmış, sanal ve karma gerçeklik yazılımlarının geliştirilmesi üzerine yetişmesinde katkıda bulunacaktır.