• tto@etu.edu.tr

Üniversitemiz Savunma Sanayi İçin Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP) Protokolüne Nurol Makina ve Sanayi A.Ş.'de Katıldı

TOBB ETÜ’nün Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ile ortaklaşa sürdürdüğü ve lisansüstü programı öğrencilerinin savunma sanayi alanında faaliyet gösteren şirketlerde araştırmacı olarak çalışabilmesine yönelik "Savunma Sanayi İçin Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP)" protokolüne Nurol Makina ve Sanayi A.Ş.'de dahil oldu. TOBB ETÜ’deki SAYP uygulamasına daha önce ASELSAN, HAVELSAN, TAI, FNSS, STM ve ROKETSAN şirketleri katılmıştı. Nurol Makina ve Sanayi A.Ş’le birlikte SAYP kapsamına giren firma sayısı 7'ye çıkmış oldu.

SAYP kapsamında TOBB ETÜ'de lisansüstü eğitim alan öğrenciler (araştırmacılar), işbirliği yapılan savunma sanayi kuruluşları tarafından istihdam edilirken, vaktinin bir bölümünü üniversitede, diğer bölümünü ise ilgili sanayi kuruluşunda geçiriyor. Araştırmacıların lisansüstü tez konuları, üniversite öğretim üyeleri ve ilgili sanayi kuruluşlarının yetkilileri tarafından ortak olarak belirleniyor ve yönetiliyor.

TOBB ETÜ Teknoloji Transfer Ofisi yetkilileri SAYP’ın; savunma sanayi sektöründe yer alan firmalarda çalışan ve aynı zamanda TOBB ETÜ lisansüstü programlarında kayıtlı öğrenciler (araştırmacılar) tarafından hazırlanan tezlerin; savunma sanayi sektörünün öncelikleri ve söz konusu şirketlerin AR-GE ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmasını sağladığını bildirdiler.